Spadochroniki z papieru lub folii

Spadochroniki z papieru lub folii.

Łatwe do wykonania, a jednocześnie służące do różnych zabaw i zawodów, są spadochroniki z papieru lub folii. Potrzebne materiały to: papier, nici i ciężarek do obciążenia konstrukcji (kasztan, żołądź, kamyk, kawałek plasteliny), a z narzędzi niezbędne są nożyczki, linijka, ołówek oraz igła.

Z kartki papieru wycinamy kwadrat. Następnie zginamy według wskazówek podanych na rysunku. Przez podwójnie zgięte rogi przewlekamy cztery nitki. Zwisające końce nitek wiążemy razem i przyczepiamy do nich mały ciężarek.

Podobny spadochronik można również zrobić, przycinając na okrągło rogi przygotowanej kartki i przyklejając do niej nitki za pomocą małych kawałków papieru, tak jak pokazuje rysunek.

Z pomocą spadochroników można organizować różne zabawy i zawody. Polegają one na lądowaniu w oznaczonym miejscu. Spadochronik musi być wyrzucony z wysokości wynoszącej co najmniej 1,5 m. Rysujemy na ziemi spore koło, a w środku – drugie, mniejsze. Jeśli spadochronik trafi do mniejszego koła — zawodnik zdobywa 10 punktów, jeśli do większego — 5 punktów, a jeśli upadnie poza okrąg drugiego koła, zawodnik nie uzyskuje punktów.

Każdy ze startujących ma prawo do 3-krotnego wyrzucenia spadochronu.

Rzucać do celu można w następujący sposób:

– stojąc na stole lub ławce (wtedy średnica dużego koła może wynosić 1 m, a mniejszego 30 cm),

– wyrzucać lub wystrzeliwać w górę za pomocą gumki (wtedy duże koło powinno mieć średnicę około 5 m, a małe 1 m).