Prezenty dla mamy i taty

Prezenty dla mamy i taty.

Niebanalny prezent można przygotować dla mamy, mianowicie kilka sympatycznych zwierzaczków z wierzbowych bazi. Praca przy ich wykonaniu wymaga dużej staranności, cierpliwości, jest ciekawa, a co najważniejsze kształcąca. Zwierzątka wówczas będą udane, jeśli dobierze się bazie o odpowiedniej wielkości, proporcjach i kształcie.

I to właściwie jest najważniejsza część pracy. Zwierzątka będą trwalsze, jeśli zrobi się je z przesuszonych bazi. Do łączenia poszczególnych części ze sobą używa się kleju (może być zwykły biurowy lub fotograficzny). Trzeba przy tym uważać, by nie pobrudzić bazi klejem, toteż zamiast pędzelkiem lepiej jest posługiwać się cienkim patyczkiem lub drucikiem. Głowę z tułowiem można też łączyć za pomocą cienkiego drucika wbitego w bazie. Czasami jakieś drobne elementy trzeba dokleić z papieru, na przykład łopatowate łapki kreta czy dziób kurczęcia. Na zakończenie roboty drucikiem zamoczonym w tuszu, atramencie lub farbie plakatowej znaczy się oczy i pyszczek. I już prezent gotowy.

Tatę majsterkowicza ucieszy pudełko umożliwiające przechowywanie w jednym miejscu, ale starannie posegregowanych drobnych (gwoździków, śrubek, nakrętek. Do wykonania potrzebne będą 4 puste pudełka od zapałek, dwa kawałki sztywnej, dość grubej tektury o wymiarach 100X100 mm, kolorowy glansowany papier, barwna widokówka lub wycinanka, kawałek kolorowej wstążeczki. Z narzędzi należy przygotować linijkę, ołówek, nożyczki, klej, pędzelek. Kolor papieru i wstążeczki należy dobrać odpowiednio do barw występujących na widokówce.

Z tektury wycinamy dwa identycznej wielkości kwadraty o boku 10 cm. Krawędzie jednego oklejamy paskami kolorowego glansowanego papieru. Z barwnej widokówki wybieramy najciekawszy fragment i równo przycinamy kwadrat o wymiarach 9X9 cm, po czym przyklejamy do oklejonego papierem kwadratu. Będzie to wierzch naszego pudełka. Można też ozdobić pudełko ładną wycinanką. Drugi kwadrat oklejamy z jednej strony kawałkiem kolorowego papieru tak, by przykrywał również jego krawędzie. Będzie to spód pudełka. W każdym z czterech pudełek od zapałek wybieramy jedną stronę „szufladki” jako „frontową” i oklejamy paskiem kolorowego papieru (takim samym jak kwadraty), a do spodu przymocowujemy kawałek podwójnie złożonej wstążeczki tak, by brzeg jej wystawał poza krawędź pudełka. Tak przygotowane pudełka układamy na nieoklejonej stronie spodu w sposób pokazany na rysunku i przyklejamy, po czym naklejamy przygotowany uprzednio wierzch pudełka. Prezent naprawdę praktyczny, bo pomaga utrzymać w porządku drobiazgi, które zwykle gdzieś się wysypują, zapodziewają i najtrudniej je znaleźć wtedy, kiedy są bardzo potrzebne.