Prezenty dla rodzeństwa

Prezenty dla rodzeństwa.

Dla młodszego rodzeństwa można przygotować zabawkę z falistej tektury. Tektura ta jest świetnym tworzywem. Może posłużyć do konstruowania najrozmaitszych pojazdów, mebelków, makiet budynków, a także tworzenia różnych postaci. Jej części można łączyć za pomocą cienkich patyczków wsuniętych w rowki tektury. Taki sposób łączenia pokazuje rysunek. Patyczki można kupić gotowe w sklepach CSH, wystrugać samemu z listewek, można je również zastąpić drewnianymi wykałaczkami, a przy małych zabawkach wystarczy nawet równo pocięta słoma. Tektura falista daje się łatwo zwijać, toteż z pociętej na odpowiedniej szerokości paski można zrobić koła do pojazdów. Po zwinięciu należy skleić je klejem lub taśmą klejącą, albo przebić patyczkiem. Koła z pojazdem łączy się również za pomocą patyczków. Zabawki wyglądają ładnie i estetycznie, jeśli są starannie i dokładnie wykonane i nie pobrudzone klejem. Do klejenia kartonu i tektury nie należy używać klejów rozpuszczalnych w wodzie, gdyż zniekształcają one tekturę. Najlepsze i łatwe w użyciu są kleje szybkoschnące: butapren, wikol. Do malowania zabawek z tektury falistej można używać farb plakatowych, tempery lub farb Humbrol — przeznaczonych do malowania modeli.

Małego braciszka ucieszy z pewnością starannie wykonany model autobusu. Zabawka może być różnej wielkości, ale najłatwiej wykonać model o długości od 15 do 25 cm. Mniejsza zabawka wymaga ogromnej precyzji, przy wykonywaniu dużej mogą być kłopoty ze znalezieniem odpowiedniej wielkości tworzywa. Średniej wielkości model można wykonać z tektury po opakowaniach od żarówek. Najlepiej poszczególne części modelu wyciąć najpierw z papieru, dopasować dokładnie, a następnie wyciąć je z przygotowanej tektury falistej. Literą A oznaczono na rysunku podwozie widziane z góry. A1 przedstawia podwozie obudowane z boku wąskim paskiem tektury, B — to podwozie z przymocowanymi kołami, E — podłoga autobusu z zamontowanymi fotelami. Dach autobusu składa się z trzech części. Oznaczono je na rysunku literami F, F1 i F2. Do obwodu stropu przymocowujemy pasek tektury (F1), a następnie nakładamy wygięty półokrągło dach (F2) i przyklejamy go. Obydwie części autobusu — podwozie i dach — łączymy za pomocą patyczków. Ostatnią czynnością jest pomalowanie modelu.

Bardzo ciekawą, wymagającą dużej inwencji pracą jest formowanie z tektury falistej ludzkich postaci. Uzyskujemy je przez nawijanie na patyczek pasków tektury różnej długości i szerokości. Najważniejsze w tej pracy jest uchwycenie odpowiednich proporcji, lepiej jest zaczynać od form najprostszych, na przykład ukształtowania tylko symbolu ludzkiej głowy, a w miarę nabywania wprawy próbować przechodzić do coraz bardziej skomplikowanych zadań.

Po osiągnięciu dużej precyzji i wprawy z tektury falistej można kształtować ciekawe postacie pań w obszernych krynolinach, noszących kapelusze z ogromnymi rondami. Ale wymaga to wielu, wielu ćwiczeń. Majsterkowanie z tektury falistej jest u nas mało popularne, a ponieważ bardzo rozwija inwencję dziecka, warto je do tej pracy zachęcać.

A zatem przy odrobinie pomysłowości i wytrwałości dla każdego można przygotować miły i niebanalny prezent.