Prezenty do kuchni

Prezenty do kuchni.

Siostra i mama ucieszą się z niewielkiej, leciutkiej półeczki, na której można ustawić zabawki, książki, jakieś ulepianki, szyszkowe ludziki czy też ozdobną roślinę. W odpowiedniej wielkości deseczce lub kawałku sklejki czy laminatu wywiercamy cztery otwory (w drewnie możemy je wypalić), przez które przeciągamy mocny ozdobny sznurek. Półeczkę zawieszamy na dwóch hakach. Inny, jeszcze prostszy sposób jej wykonania pokazuje rysunek.

Każdą mamę ucieszy własnoręcznie przez dziecko wykonana skrobaczka do ryb. Z łatwością zrobi ją siedmiolatek. Do tego celu można użyć drewnianej oprawki od starej niepotrzebnej już szczotki do włosów. Jeżeli takiej nie ma w domu, trzeba dopomóc dziecku w przygotowaniu odpowiedniego kawałka deseczki. Przybija się do niej maleńkimi gwoździkami kapsle zdjęte z butelek. Żeby dobrze i mocno się trzymały, każdy z nich trzeba przymocować dwoma gwoździkami. Roboty przy tym niewiele, a wygoda w domu duża, nie mówiąc już o radości, jaką ma wykonawca.

Bardzo pięknym prezentem dla mamy czy babci będzie komplet serwetek ze słomy własnoręcznie zrobionych i ozdobionych. W każdym sklepie Cepelii można kupić słomianą matę. Serwetki i bieżniki ze złocistej słomy ozdobione kwiatkami z kolorowej włóczki wyglądają bardzo efektownie. Matę przecinamy na części odpowiedniej wielkości. Pamiętać przy tym trzeba, że brzegi przecięte wzdłuż słomy natychmiast prują się, a więc będziemy przycinać kawałki o 6 do 7 cm dłuższe od planowanej wielkości serwetek. Z obydwu stron wysnuwamy po kilka słomek, a zwisające nitki zbieramy po kilka i zawiązujemy w węzły tak, by utworzyły króciutkie frędzle. Teraz przystępujemy do ozdobienia serwetki. Z resztek kolorowej włóczki, jakie znajdują się w domu, robimy niewielkie kwiatki. Mogą to być małe, zrobione szydełkiem, płaskie kółeczka. Ten, kto nie zna szydełkowych robótek, wykona kwiatki w inny sposób. Na ołówek nawijamy kilka warstw włóczki. Tak utworzone kółeczka zsuwamy z ołówka i oplatamy włóczką w tym samym kolorze. Kwiatki rozmieszczamy po brzegach serwetek i bieżnika, układając z nich bukieciki, wianuszki lub inne kompozycje. Po przymocowaniu ozdób prasujemy matę żelazkiem po lewej stronie.