Skórzany futerał na prezent

Skórzany futerał na prezent.

Miłym i użytecznym prezentem może być wykonany ze skóry futerał na grzebień lub na okulary czy portmonetka.

Najpierw rysujemy i wycinamy formę z papieru, potem przykładamy ją do skóry i obrysowujemy dokładnie rylcem lub dobrze zatemperowanym ołówkiem. Teraz kładziemy skórę na deseczce i ostrym nożem wycinamy dwie identycznej wielkości części futerału. Po czym składamy je równiutko, sklejamy z trzech stron po brzegach, zostawiając nie sklejoną część górną oznaczoną na rysunku kreskami, a następnie sklejone brzegi dziurkujemy i zszywamy obydwie części cieniutkim rzemykiem. Potrzebna będzie do tego specjalna iglica do szycia skóry. Futerał ze sztucznego tworzywa można zszyć grubym, kolorowym kordonkiem w odpowiednio dobranym kolorze. Skórę można zszywać różnymi ozdobnymi ściegami, najefektowniej jednak wygląda najprostszy ścieg, tak zwana okrętka. W identyczny sposób wykonamy futerał na okulary.

Najwięcej kłopotów będzie z portmonetką. Składa się ona z trzech różnych części: elipsy, półkola i wąskiego podłużnego paska. Po zrobieniu formy i wycięciu poszczególnych elementów portmonetki ze skóry należy wszystkie części złożyć tak, jak pokazuje rysunek, skleić lekko po brzegach, a następnie całą portmonetkę przedziurkować w koło, zszyć rzemykiem sklejone części, a następnie obdziergać górną, pojedynczą część.

W podobny sposób można wykonać inne użyteczne drobiazgi ze skóry: futerał na długopis, wieczne pióro czy klucze. Ich wielkość będzie uzależniona od rozmiarów przechowywanych przedmiotów. Taki prezent z pewnością każdemu sprawi radość i każdemu się przyda.