Model pociągu

Model pociągu.

Jeżeli dziecko chce wykorzystać zrobioną przez siebie zabawkę, zachęćmy, by spróbowało wykonać model pociągu wymagający nieco większego wysiłku, ale za to taki, który będzie można użyć przy wielu różnych czynnościach, mianowicie pociąg z pudełek od zapałek.

Materiały potrzebne do majsterkowania: duża ilość pustych pudełek od zapałek, kolorowy papier do ich oklejania, kawałki brystolu, kartonu lub tekturki, farby lub kolorowy tusz, kawałki drutu grubości około 1 mm i cieńsze, nici, dobry klej do papieru. Niezbędne narzędzia: cyrkiel, linijka, ołówek, nożyczki, szczypce do cięcia i gięcia drutu, szpikulec do robienia otworów.

Do wykonania parowozu potrzeba 10 całych pudełek i dwie „szufladki”. Najpierw robimy (patrz rysunek) podwozie (P) parowozu, na którym ustawimy tender (T), kocioł (K) i budkę maszynisty (B). Podwozie wykonamy z 4 pudełek łącząc je ze sobą wysuniętymi do połowy szufladkami (1-2, 3—4), jedna z szufladek będzie wystawać przed przednimi kołami parowozu (5). Tak ułożone szufladki przykleimy do pudełek. Kocioł (K) zrobimy z 4 pudełek, do których dokleimy budkę maszynisty — dwie szufladki oznaczone numerami 6 i 7. Szufladka oznaczona numerem 7 ma wycięte denko, dzięki czemu budka jest głębsza. Dach budki wykonamy z kawałka tekturki. I wreszcie przyklejamy do podwozia tender, składający się z dwóch pudełek.

Cały parowóz okleimy czarnym glansowanym papierem. Z obu stron budki nakleimy dwa białe okienka (O). Komin (większy) i piaskownicę (8) robimy z kawałków korka i przyklejamy lub przymocowujemy szpilkami. Przednie i tylne latarnie (białe małe krążki) przyklejamy w miejscach oznaczonych numerem 9.

Pozostało jeszcze do zrobienia 8 kół (4 większe o średnicy około 1,5 cm i 4 mniejsze o średnicy około 1 cm). Wycinamy je z grubej i sztywnej tektury i malujemy czarną farbą. Warto zrobić czerwone obrzeża kół, tak jak to bywa u prawdziwych parowozów. Koła przymocujemy do podwozia parowozu za pomocą 6-centymetrowych kawałków drutu miedzianego. Ostrym szpikulcem robimy otwory w pudełku i przesuwamy przez nie drut tak, jak pokazuje rysunek. Po czym nakładamy koła i tak zwijamy końce drutów, ażeby koła dobrze się trzymały i mogły swobodnie się obracać. Teraz zrobimy sprzęgi, służące do łączenia wagonów. Możemy je wykonać z drutu, tak jak pokazuje rysunek i przymocować pośrodku podwozia z jednej strony haczyk, a z drugiej pętlę.