Elektrowóz

Elektrowóz.

Elektrowóz budujemy z 13 pudełek po zapałkach.

Podwozie robimy z 4 pudełek. Występy oznaczone na rysunku numerami 1 i 2 to lekko wysunięte szufladki skrajnych pudełek. Dla umocnienia „konstrukcji” podwozie nakleimy na pasek grubszego kartonu. Dalej kleimy elektrowóz według rysunku a.

Po zmontowaniu całości podwozie okleimy paskiem czarnego papieru, ściany boczne i przód elektrowozu — papierem zielonym, niebieskim lub czerwonym, dach – szarym lub czarnym. Z obu boków elektrowozu, a także z przodu i z tyłu, naklejamy okna wycięte z szarego papieru. Drzwi narysujemy tuszem, latarnie (5), tak jak przy parowozie, zrobimy z krążków białego papieru. Na bocznych ścianach elektrowozu narysujemy tuszem wentylatory oznaczone na rysunku numerem 3.

Koła i sprzęgi zrobimy tak jak przy parowozie, z tym że całe koła pomalujemy na czarno.

Pantografy wyginamy z drutu i przytwierdzamy do dachu elektrowozu. Sposób wykonania pantografu z jednego kawałka drutu pokazuje rysunek b. Krótki odcinek, oznaczony numerem 10, łączący górną część pantografu, robimy z oddzielnego kawałka drutu. Miejsca oznaczone na rysunkach jako W — to punkty łączenia dwóch kawałków drutu.

Lokomotywa spalinowa jest bardzo łatwa do wykonania. Składa się z 9 pudełek (podwozie sklejamy z 3 pudełek). Pudełka oznaczone na rysunku numerami 1 i 2 należy odpowiednio skrócić (ciąć żyletką lub ostrym nożem) tak, aby pozostało około 2/3 ich długości. Daszek na budce zrobiony jest z tekturki. Podwozie (P) oklejamy czarnym papierem, lokomotywę – zielonym, koła zrobimy czarne z czerwonymi obrzeżami. Drzwi z obydwu stron oraz okna (O) zrobimy w ten sam sposób, jak przy elektrowozie.