Mali majsterkowicze

Mali majsterkowicze.

Wiele satysfakcji sprawia dzieciom w tym wieku majsterkowanie, które oczywiście nie wymaga wielkiej precyzji wykonania (ruchy dłoni doskonalą się coraz bardziej, ale nie osiągnęły jeszcze należytej sprawności) i pozwala na uzyskanie w krótkim czasie widocznego efektu. Szczególnie dumne są, kiedy uda się im zrobić przedmiot, który może służyć potem w zabawie, bądź może okazać się przydatny w domu. Majsterkowanie nie tylko doskonali czynności manualne, ale również uczy dobrej organizacji pracy, wytrwałości w dążeniu do celu, rozwija wyobraźnię. Warto więc stworzyć w domu warunki sprzyjające podejmowaniu takiej działalności, chwalić każdy jej rezultat, bo nic tak nie zachęca do dalszego wysiłku jak osiągnięty sukces.

Majsterkowanie najlepiej zacząć od przedmiotów bardzo łatwych i prostych, by dziecko nabrało wiary w swoje możliwości. Chłopców zainteresuje z pewnością model pociągu wykonany z brystolu. Do pracy tej należy przygotować następujące materiały: brystol lub karton, farby lub kolorowy glansowany papier, kawałki tektury albo kartonu, patyczki albo wypalone zapałki oraz dobry klej do papieru. Z narzędzi potrzebne będą: nożyczki, cyrkiel, linijka, ołówek oraz ostry szpikulec do robienia otworów.

Przed zabraniem się do roboty należy ustalić wielkość (wysokość i długość) przyszłych pojazdów, a następnie przygotować odpowiednich wymiarów kawałki podwójnie złożonego brystolu lub kartonu. Po obydwu jego stronach rysujemy linię równoległą do linii złożenia papieru i odległą od niej o 1—1,5 cm. Przestrzeń pomiędzy liniami będzie podstawą pojazdu. Następnie rysujemy kontury lokomotywy lub wagonu, wycinamy i zginamy tak, jak pokazuje rysunek, po czym górną część modelu sklejamy. Koła wycinamy z tektury i przyklejamy klejem do zapałki. Podwozie robimy z paska brystolu (kartonu) o szerokości równej podstawie pojazdu. W dwóch miejscach robimy zagięcia w sposób pokazany na rysunku.

Powinny one być tak duże, by swobodnie mieściła się zapałka z przyklejonymi kołami. Podwozie przyklejamy do spodu lokomotywy. Teraz wykonujemy sprzęgi. Zrobimy je według rysunku powyżej i przykleimy do każdego wagonu – z jednej strony typ A, a z drugiej -B. Wagoniki można pomalować farbami lub okleić kolorowym papierem.

Na rysunku pokazano przykłady rozmaitych rodzajów wagonów. Można zrobić ich oczywiście dużo więcej. Jeżeli wybierzemy się z dzieckiem na dworzec kolejowy i tam razem poobserwujemy różne typy wagonów, wówczas zapewne nasunie się jeszcze wiele innych pomysłów.

Pociąg z brystolu nie tylko jest łatwy do wykonania, ale także bardzo efektownie wygląda, jeśli zrobiony zostanie czysto i starannie. Ma jednak wadę — wagonikami nie można niczego przewozić, a więc model może służyć jedynie jako ozdoba.